UCHWAŁA NR 20/2015

ZGROMADZENIA ZWIĄZKU GMIN DOLNEJ ODRY

z dnia  1 grudnia 2015 r.

w sprawie podwyższenia składki członkowskiej.

 

Na podstawie  § 16 ust. 4 oraz  § 39 Statutu Związku Gmin Dolnej Odry (Dziennik Urzędowy Województwa Zachodniopomorskiego Nr 24 poz. 326 z 27 marca 2003 r., poz. 2851, poz. 3646) Zgromadzenie Związku Gmin Dolnej Odry uchwala co następuje:

 

§ 1. 1. Ustala się składkę członkowską w 2015 w wysokości 15,10 od mieszkańca Gminy członka Związku Gmin Dolnej Odry.

2. Liczbę mieszkańców gmin - członków Związku Gmin Dolnej Odry ustala się według danych GUS na 31 grudnia roku poprzedzającego okres opłaty składki.

3. Płatność kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy uiszczoną w 2015 roku składką, a wysokością składki uchwały nastąpi do dnia 20.12.2015 r.

 

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Związku Gmin Dolnej Odry.

 

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

  

Uzasadnienie

 

W wyniku analizy planu finansowego na rok 2015, w związku nie osiąganiem dochodów budżetowych na planowanym poziomie zaistniała konieczność podwyższenia składki członkowskiej Gmin Związku Gmin Dolnej Odry.

W lipcu 2015 r. w Banku Spółdzielczym w Chojnie obsługującym Związek Gmin Dolnej Odry uruchomiony został kredyt w rachunku bieżącym w kwocie 1 200 000,00 zł na pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu budżetu. W związku z tym, że kredyt w rachunku bieżącym winien zostać spłacony do 31.12.2015 r. środki finansowe wynikające z podwyższenia składki członkowskiej pozwolą na zabezpieczenie jego spłaty oraz pozostałych zobowiązań wymagalnych.

Zgodnie ze Statutem Związku Gmin Dolnej Odry (Dziennik Urzędowy Województwa Zachodniopomorskiego z 2003 r. Nr 24, poz. 326,  z 2012 r., poz. 3212, z 2015 r. poz.2851, poz. 3646) Związek reprezentuje wspólne interesy gmin – członków Związku. Zadaniem Związku jest wykonywanie zadań publicznych w zakresie dotyczącym gospodarki odpadami, w tym unieszkodliwiania odpadów komunalnych oraz organizowanie systemu logistycznego zbiórki odpadów na terenie działania Związku. Związek wykonuje zadania własne gmin zrzeszonych przekraczających ich możliwości organizacyjne i finansowe w zakresie dotyczącym wdrażania i koordynowania programów rozwoju ekologicznego. Związek realizuje zadania określone Statutem i przyjęte do realizacji uchwałami Zgromadzenia we wszystkich forach przewidzianych prawem. Członkowie Związku mają równe prawa w korzystaniu z dóbr i majątku Związku.

Poszczególne gminy uczestniczą w Związku w zakresie zaangażowania finansowego uiszczając składkę ustalaną przez Zgromadzenie. Majątek Związku służy zaspokajaniu potrzeb mieszkańców gmin – członków Związku.

Dochody z majątku Związku powinny być użyte na prowadzenie działalności i utrzymanie Związku. O przeznaczeniu nadwyżki przychodów nad kosztami decyduje Zgromadzenie. Jeśli dochody Związku oraz świadczenia członków nie wystarczają na pokrycie wydatków, niedobór rozkłada się na członków Związku proporcjonalnie do opłacanych składek.

Za zobowiązania przyjęte wobec osób trzecich Związek odpowiada całym swoim majątkiem. Byli uczestnicy Związku odpowiadają za zobowiązania w granicach określonych w § 37 ust. 1 Statutu ZGDO powstałe do chwili ich wystąpienia lub usunięcia ze Związku.

Udziały w kosztach wspólnej działalności Związku ustala się corocznie proporcjonalnie do liczby mieszkańców każdego z członków Związku, przy czym przyjmuje się liczbę mieszkańców na koniec roku poprzedzającego świadczenie według danych GUS na 31 grudnia roku poprzedzającego okres opłaty składki.

Wysokość składek członkowskich i termin ich płatności uchwala Zgromadzenie Związku na wniosek Zarządu Związku.

Członkowie Związku uczestniczą w zyskach i pokrywają straty w proporcjach ustalonych dla udziału w kosztach wspólnej działalności określonej w § 37 ust. 2 Statutu.
W pokryciu strat były członek bierze udział za ten rok w całości, w którym ustało uczestnictwo w Związku.

W załączeniu tabela obrazująca przewidywaną sytuację finansową ZGDO na dzień 31.12.2015 r.