UCHWAŁA NR  12/2015

ZGROMADZENIA ZWIĄZKU GMIN DOLNEJ ODRY

z dnia 24.08.2015 rok 

w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi

                                  

 

Na podstawie art. 6r ust. 3 w zw. z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013 r. poz. 1399, poz. 1593), art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1 w związku z art. 69 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594, poz. 645, poz. 1318, z 2014 r. poz. 379) oraz § 6 ust. 1 Statutu Związku Gmin Dolnej Odry (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2003 r. Nr 24, poz. 326, z 2012 r. poz. 3212, z 2015 r. poz. 2851 ); Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Dolnej Odry w Chojnie uchwala, co następuje:

 

§ 1. 1. Określa się, w odniesieniu do nieruchomości zamieszkałych i nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, szczegółowy sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w szczególności:

1)      Rodzaje i ilości odpadów komunalnych odbieranych od właścicieli nieruchomości,

2)      Częstotliwość ich odbierania

3)       Sposób świadczenia usług przez Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, zwane dalej PSZOK.

§ 2. 1. W zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, bezpośrednio od właścicieli nieruchomości będą odbierane, następujące rodzaje odpadów komunalnych:

1)      Zebrane w pojemnikach zmieszane odpady komunalne,

2)      Zebrane selektywnie w oddzielnych pojemnikach lub workach frakcje odpadów:

a)     Papier i tektura, czasopisma, gazety, itp., w tym opakowania;

b)    Szkło i odpady opakowaniowe ze szkła bezbarwnego i kolorowego;

c)     Metal, tworzywa sztuczne, w tym opakowania oraz opakowania wielomateriałowe
i typu tetrapak;

d)    Zużyte opony;

e)     Odpady wielkogabarytowe;

f)     Przeterminowane leki i opakowania po lekach;

g)    Chemikalia i opakowania po chemikaliach, w tym farby, rozpuszczalniki, oleje odpadowe, itp.;

h)    Zużyte baterie i akumulatory;

i)      Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny;

j)      Wszelkiego rodzaju lampy żarowe, halogenowe, świetlówki;

 

§ 3. 1. Za selektywne zbieranie odpadów komunalnych uznaje się oddzielne gromadzenie na terenie nieruchomości odpadów wymienionych w §2 ust. 1 pkt 1) i 2) w co najmniej czterech pojemnikach lub workach.

2.      W przypadku, gdy odpady wymienione w §2 ust.1 pkt 2, lit. a-c, są zbierane w sposób selektywny powinny być gromadzone:

1)      W workach – na terenie nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej, przy czym worki te mogą być umieszczane w pojemnikach, z zastrzeżeniem, że w dniu odbioru właściciel nieruchomości obowiązany jest do wyjęcia worków z pojemników
i umieszczania ich w miejscu widocznym przed posesją;

2)      Pierwsza dystrybucja worków na nieruchomościach zamieszkałych z zabudową jednorodzinną i zagrodową odbędzie się w terminie do 01.01.2016 r. Kolejne dystrybucje odbywać się będą zgodnie z zasadą „worek pusty za worek pełny”;

3)      W pojemnikach – na terenie pozostałych nieruchomości zamieszkałych, z zastrzeżeniem pkt 4 niniejszego paragrafu;

4)      Do selektywnego zbierania odpadów komunalnych, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 lit.
a-c z nieruchomości z zabudową wielorodzinną poniżej 7 lokali dopuszcza się używanie worków;

5)      W pojemnikach lub workach – na terenie nieruchomości niezamieszkałych;.

3.      Właściciel nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej, do selektywnego zbierania odpadów ulegających biodegradacji w tym odpadów zielonych, może korzystać z przydomowego kompostownika.

4.      Odpady powstałe na terenie nieruchomości, posegregowane niezgodnie z zasadami określonymi w ust. 2, traktowane będą jako odpady zmieszane.

§ 4. 1. Odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych oraz nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, prowadzone jest co najmniej raz na dwa tygodnie, z zastrzeżeniem ust. od 2 do 9 niniejszego paragrafu.

2.      Odbieranie odpadów zmieszanych, prowadzone jest jeden raz na tydzień, z nieruchomości zamieszkałych w następujących miejscowościach i rodzajach zabudowy:

1)      zabudowa wielorodzinna w miejscowości Banie,

2)      zabudowa wielorodzinna w miejscowości Boleszkowice,

3)      zabudowa wielorodzinna w mieście Cedynia,

4)      zabudowa wielorodzinna w mieście Chojna,

5)      zabudowa wielorodzinna w miejscowości Marianowo,

6)      zabudowa wielorodzinna w miejscowości Kołbacz,

7)      zabudowa wielorodzinna w miejscowości Krzęcin,

8)      zabudowa wielorodzinna w mieście Lipiany,

9)      zabudowa wielorodzinna w mieści Moryń,

10)  zabudowa wielorodzinna w mieście Recz,

11)  zabudowa wielorodzinna w miejscowości Widuchowa,

12)   zabudowa wielorodzinna w miejscowości Karsko.

3.      W zabudowie wielorodzinnej, o której mowa w ust. 2 niniejszego paragrafu, a w której liczba lokali nie jest większa niż siedem i nieruchomość nie jest objęta wspólnym zarządem, odbiór odpadów komunalnych odbywa się zgodnie z częstotliwością obowiązującą dla nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej lub zagrodowej;

4.      Odpady zbierane selektywnie, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 lit. od d do j, odbierane są przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne nie rzadziej niż jeden raz w roku według ogłoszonego harmonogramu.

5.      Odbieranie odpadów zmieszanych, prowadzone jest jeden raz na tydzień, z nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne w następujących miejscowościach Banie, Boleszkowice, Cedynia, Chojna, Marianowo, Kołbacz, Krajnik Dolny, Krzęcin, Lipiany, Moryń, Osinów Dolny, Recz, Widuchowa, Karsko.

6.      Odbieranie odpadów zmieszanych, prowadzone jest dwa razy w tygodniu z terenu targowisk
w miejscowości Osinów Dolny.

7.      Odbieranie odpadów selektywnych prowadzone jest raz w tygodniu z terenu targowisk
w miejscowości Osinów Dolny.

8.      Odpady zielone właściciel nieruchomości może bezpłatnie oddać do PSZOK.

9.      Szkło i odpady opakowaniowe ze szkła bezbarwnego i kolorowego w zabudowie wielorodzinnej są odbierane przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne nie rzadziej niż 1 raz w miesiącu według ogłoszonego harmonogramu.

§ 5. 1. Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) świadczą usługi na rzecz właścicieli nieruchomości zamieszkałych w zakresie przyjmowania następujących frakcji odpadów:

1)      Papier i tektura, czasopisma, gazety, w tym opakowania;

2)      Szkło i odpady opakowaniowe ze szkła bezbarwnego i kolorowego;

3)      Metal, tworzywa sztuczne w tym opakowania oraz opakowania wielomateriałowe i typu tetrapak;

4)      Odpady biodegradowalne, w tym odpady zielone;

5)      Zużyte opony;

6)      Meble i inne odpady wielkogabarytowe;

7)      Przeterminowane leki i opakowania po lekach;

8)      Chemikalia i opakowania po chemikaliach, w tym farby, rozpuszczalniki, oleje odpadowe, powinny znajdować się w oryginalnych, nieuszkodzonych opakowaniach producenta oraz powinny zawierać etykiety;

9)      Zużyte baterie i akumulatory;

10)  Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny;

11)  Wszelkiego rodzaju lampy żarowe, halogenowe, świetlówki;

12)  Odpady budowlane i rozbiórkowe pochodzące z drobnych prac wykonywanych we własnym zakresie, w szczególności odpadowy materiał budowlany w postaci potłuczonych wyrobów ceramiki budowlanej (na przykład pustaków, cegieł, dachówek, kafli i inne) oraz pokruszonego betonu, tynku, gipsu, cementu.

2.      Adresy i godziny otwarcia PSZOK udostępniane są na stronie internetowej Związku Gmin Dolnej Odry oraz gmin, będących członkami tego Związku.

 

§ 7. Właściciel nieruchomości może zgłaszać drogą elektroniczną lub pisemnie do Związku Gmin Dolnej Odry przypadki niewłaściwego świadczenia usług przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne lub przez prowadzącego punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Zgłoszenie musi zawierać imię, nazwisko, dane teleadresowe osoby dokonującej zgłoszenia oraz datę i miejsce zdarzenia wraz z opisem stwierdzonej nieprawidłowości.

 

§ 8. Uchyla się uchwałę Nr 6/2015 Zgromadzenia Związku Gmin Dolnej Odry w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi (Dz. Urz. Województwa Zachodniopomorskiego z 2014 r. poz. 3725, z 2015 r. poz. 2489)

 

§  9. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Związku Gmin Dolnej Odry

 

§ 10. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Uzasadnienie

 

Uchwała reguluje szczegółowo rodzaje i ilości odpadów komunalnych odbieranych od właścicieli nieruchomości oraz częstotliwość ich odbierania. Przedmiotowa uchwała ma na celu szczegółowe omówienie kwestii dotyczących Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zwanego PSZOK, możliwości zgłaszania przez właścicieli nieruchomości niewłaściwego świadczenia usług przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne. Zapis ten nie był zawarty w poprzedniej uchwale.