Uchwała nr 13/2013
Zgromadzenia Związku Gmin Dolnej Odry
z dnia 30 kwietnia 2013r.
w sprawie zmiany uchwały Nr 31/2012 Zgromadzenia Związku Gmin Dolnej Odry z dnia 19 grudnia 2012r. w sprawie postanowienia o odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne
Na podstawie art. 6c ust. 2, art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2012r. poz. 391) art. 69 ust. 3 w związku z art. 40 ust. 1 i art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tj. z 2001r. Dz.U. Nr 142 poz. 1591 ze zm.) a także na podstawie §7a ust. 1 pkt 5 Statutu Związku Gin Dolnej Odry (Dz.Urz. Województwa Zachodniopomorskiego z 2003r. Nr 24 poz. 326, z 2012r. poz. 3212) uchwala się co następuje:
§1.
W uchwale Nr 31/2012 Zgromadzenia Związku Gmin Dolnej Odry z dnia 19 grudnia 2012r. w sprawie postanowienia o odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne (Dz.Urz.Woj. Zachodniopomorskiego z 2013 poz.965) §1 otrzymuje brzmienie:
„§1.Postanawia się o odbieraniu odpadów komunalnych z dniem 1 stycznia 2015 roku od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a na których powstają odpady komunalne”
§2
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa zachodniopomorskiego.
Uzasadnienie
do uchwały nr 13/2013 Zgromadzenia Związku Gmin Dolnej Odry z dnia 30.04.2013r. w sprawie zmiany uchwały Nr 31/2012 Zgromadzenia Związku Gmin Dolnej Odry z dnia 19 grudnia 2012r. w sprawie postanowienia o odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne:
Zgodnie z art. 6c ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gminy są obowiązane do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy.
Natomiast rada gminy może, w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego, postanowić o odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne.
Takie uregulowanie ustawodawcze oznacza, iż w zakresie odbioru odpadów komunalnych od nieruchomości zamieszkałych gmina, a w tym przypadku Związek Gmin Dolnej Odry ma obowiązek zorganizowania odbioru odpadów już od dnia 1 lipca 2013r.
Natomiast w zakresie odpadów komunalnych odbieranych z nieruchomości niezamieszkałych, Związek Gmin może, lecz nie musi wdrożyć organizacji odbioru odpadów z dniem 1 lipca 2013r.
O ile w zakresie uregulowania i zorganizowania odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych, Związek posiada określoną bazę danych, szacunkowych informacji niezbędnych dla wyłonienia wykonawcy i prowadzenia sprawnej i adekwatnej organizacji odbioru odpadów, o tyle w przypadku organizacji odbioru odpadów z terenów niezamieszkałych jest niezwykle utrudnione.
Niezbędne w tym zakresie jest uzyskanie na tyle szerokich danych, aby cały system organizacji odbioru odpadów mógł działać sprawnie i realnie, biorąc pod uwagę w szczególności ogromną różnorodność i specyfikę powstawania odpadów na terenach, na których nie zamieszkują mieszkańcy.
Dla uzyskania takich danych i sporządzenia adekwatnych szacunków niezbędne jest rozpoczęcie chociażby funkcjonowania nowego systemu organizacji odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych.
Proponuje się wydłużenie terminu wejścia w życie niniejszej uchwały, tak, aby zaczęła obowiązywać z dniem 01.01.2015r., z następujących względów.
Ogłoszony przetarg nieograniczony na „Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych na terenie Związku Gmin Dolnej Odry” w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia przewiduje zawarcie umowy z wyłonionym wykonawcą z okresem obowiązywania do dnia 31.12.2014r.
Zasadnym jest, aby odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałych oraz nieruchomości zamieszkałych był wykonywany przez tego samego wykonawcę wyłonionego w trybie jednego przetargu nieograniczonego.
W przypadku, kiedy nieruchomość ma charakter mieszany tzn. w części zamieszkały, a w części nie, opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowić ma sumę opłat wyliczonych zgodnie z zasadami dla nieruchomości zamieszkałej oraz dla nieruchomości niezamieszkałej.
W przypadku wcześniejszego tj. przed 31.12.2014r. wyłonienia innego wykonawcy na odbiór odpadów z terenów niezamieszkałych będzie możliwa sytuacja, iż z jednej nieruchomości będą odbierane odpady przez dwóch różnych wykonawców. Taka sytuacja powoduje konieczność zwiększonej kontroli i nadzoru, a także wzajemnej koordynacji działań.
Jednakże nie jest to najważniejsza przyczyna. Kolejną jest ustawa Prawo zamówień publicznych.
Podjęcie decyzji o odbieraniu odpadów z nieruchomości niezamieszkałych w sytuacji, kiedy system wdrożony został już dla nieruchomości zamieszkałych spowoduje, zgodnie z treścią art. 6d ust.2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, konieczność przeprowadzenia przetargu na odbieranie, bądź na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych. W tej mierze ustawa nie przewiduje wyjątków. Jak wynika z art. 6e ustawy, nawet spółki z udziałem gminy mogą odbierać odpady na zlecenie gminy, o ile zostały wybrane w drodze przetargu. Rodzić to będzie konsekwencje w postaci konieczności przeprowadzenia nowego przetargu i to dotyczącego wszystkich nieruchomości, zarówno zamieszkałych, jak i niezamieszkałych. Wiąże się to z tym, iż nie ma w obecnym stanie prawnym podstaw do przeprowadzania odrębnego przetargu wyłącznie dla nieruchomości niezamieszkałych. W wyniku przeprowadzonego przetargu wójt, burmistrz, prezydent miasta zobowiązany jest, zgodnie z art. 6f ust.2 ustawy, zawrzeć umowę z przedsiębiorcą wyłonionym w drodze przetargu na odbiór lub odbiór i zagospodarowanie odpadów ze wszystkich nieruchomości.
Pojawia się w tym miejscu pytanie o losy zawartej uprzednio przez gminę umowy z przedsiębiorcą, który wygrał przetarg na odbiór, bądź odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych dla nieruchomości zamieszkałych. Zasadnym wydaje się twierdzenie o niemożności przeprowadzenia nowego przetargu do czasu, kiedy zawarta uprzednio umowa nie zostanie rozwiązana.
Bardziej korzystne jest zatem podjęcie uchwały dotyczącej odbioru odpadów wytwarzanych na nieruchomościach, na których nie zamieszkują mieszkańcy i przeprowadzenie postępowania przetargowego, kiedy już zawarta umowa na odbiór i zagospodarowania odpadów będzie kończyła swój okres obowiązywania.
Związek przeprowadzałby wtedy w odniesieniu do wszystkich nieruchomości jeden przetarg, a ilość odpadów odbierana przez przedsiębiorcę wyłonionego w przetargu, byłaby zdecydowanie większa, co mogłoby spowodować obniżenie ponoszonych przez przedsiębiorcę kosztów odbioru.
Mając na uwadze powyższe proponuje się treść uchwały o przedstawionym brzemieniu.