Uchwała Nr 6/2014

Zgromadzenia  Ogólnego Związku Gmin Dolnej Odry w Chojnie

z dnia 27 sierpnia 2014 r.

 

w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi

 

Na podstawie art. 6r ust. 3 w zw. z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013 r. poz. 1399, poz.1593) , art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1 w związku z art. 69 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594, poz. 645, poz. 1318, z 2014r. poz. 379) oraz § 7a ust. 1 pkt 7 Statutu Związku Gmin Dolnej Odry (Dz. Urz. Województwa Zachodniopomorskiego z 2003 r. Nr 24, poz. 326, z 2012 r. poz. 3212);

 

Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Dolnej Odry w Chojnie uchwala, co następuje:

 

 

§ 1. Określa się, w odniesieniu do nieruchomości zamieszkałych i nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, szczegółowy sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w szczególności:

 

  1. rodzaje i ilość odpadów komunalnych odbieranych od właścicieli nieruchomości,
  2. częstotliwość ich odbierania,
  3. sposób świadczenia usług przez Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, zwane dalej PSZOK.

 

§ 2. W zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, bezpośrednio od właścicieli nieruchomości będą odbierane, następujące rodzaje odpadów komunalnych:

 

1)     zebrane w pojemnikach zmieszane odpady komunalne;

2)     zebrane selektywnie w oddzielnych pojemnikach lub workach frakcje odpadów:

a)                 papier, tektura, czasopisma, gazety, itp., w tym opakowania,

b)                 szkło i odpady opakowaniowe ze szkła bezbarwnego i kolorowego,

c)                 metal, tworzywa sztuczne, w tym opakowania oraz opakowania wielomateriałowe i typu tetrapak,

d)                 odpady zielone;

3)     oraz pozostałe odpady zbierane selektywnie:

a)                 odpady wielkogabarytowe,

b)                 przeterminowane leki i opakowania po lekach,

c)                 chemikalia i opakowania po chemikaliach, w tym farby, rozpuszczalniki, oleje odpadowe, itp.,

d)                 zużyte baterie i akumulatory,

e)                 zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,

f)                   wszelkiego rodzaju lampy żarowe, halogenowe, świetlówki,

g)                 zużyte opony samochodowe.

 

§ 3. Ustala się, iż od właścicieli nieruchomości odbierana będzie każda zebrana ilość odpadów komunalnych.

 

§ 4.1. Za selektywne zbieranie odpadów komunalnych uznaje się oddzielne gromadzenie na terenie nieruchomości odpadów wymienionych w § 2 pkt 1) i 2) w co najmniej pięciu pojemnikach lub workach, z zastrzeżeniem ust. 3.

 

2. W przypadku, gdy odpady szkła, papieru, tworzyw sztucznych i opakowań wielomateriałowych, metalu i odpadów zielonych są zbierane w sposób selektywny, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4, powinny być gromadzone:

1)      w workach - na terenie nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej, przy czym worki te mogą być umieszczane w pojemnikach, z zastrzeżeniem, że w dniu odbioru właściciel nieruchomości obowiązany jest do wyjęcia worków z pojemników i umieszczenia ich w miejscu widocznym przed posesją;

2)      w pojemnikach - na terenie pozostałych nieruchomości zamieszkałych;

3)      w pojemnikach lub workach - na terenie nieruchomości niezamieszkałych.

 

3. Właściciel nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej, do selektywnego zbierania odpadów ulegających biodegradacji w tym odpadów zielonych, może korzystać z przydomowego kompostownika.

 

4. Do selektywnego zbierania odpadów zielonych, o których mowa w ust. 2 pkt 2 – worki, z zastrzeżeniem, że zapotrzebowanie należy zgłosić pisemnie do Biura Związku Gmin Dolnej Odry.

 

5. Odpady powstałe na terenie nieruchomości, posegregowane niezgodnie z zasadami określonymi w ust. 2, traktowane będą jako odpady zmieszane.

 

§ 5. 1. W zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi Związek Gmin Dolnej Odry wyposaży nieruchomości w pojemniki i worki służące do zbierania odpadów komunalnych z zastrzeżeniem ust. 2.

 

2. Jeżeli na terenie nieruchomości zamieszkałej prowadzona jest jednoosobowa działalność gospodarcza właściciel nieruchomości gromadzi odpady w pojemniku i w workach przeznaczonych dla nieruchomości zamieszkałej, z wyłączeniem działalności w zakresie naprawy i regulacji pojazdów mechanicznych, gastronomii, handlu detalicznego, świadczenia usług opieki zdrowotnej.

 

3. Związek Gmin Dolnej Odry przy wyposażeniu nieruchomości w pojemniki i worki służące do zbierania odpadów, zobowiązany jest dostosować, rodzaj i pojemność pojemników/ worków do częstotliwości odbioru z nieruchomości oraz liczby osób korzystających z pojemników, kierując się normatywami określonymi w regulaminach utrzymania czystości i porządku w gminach, będących członkami Związku Gmin Dolnej Odry.

 

§ 6. 1. Odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych oraz nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, prowadzone jest jeden raz na dwa tygodnie, z zastrzeżeniem ust. od 2 do 7.

 

2. Odbieranie odpadów zmieszanych, prowadzone jest jeden raz na tydzień, z nieruchomości zamieszkałych w następujących miejscowościach i rodzajach zabudowy:

a)      zabudowa wielorodzinna w miejscowości Banie,

b)     zabudowa wielorodzinna w miejscowości Boleszkowice,

c)      zabudowa wielorodzinna w mieście Cedynia,

d)     zabudowa wielorodzinna w mieście Chojna,

e)      zabudowa wielorodzinna w miejscowości Karsko,

f)       zabudowa wielorodzinna w miejscowości Kołbacz,

g)     zabudowa wielorodzinna w miejscowości Krzęcin,

h)      zabudowa wielorodzinna w mieście Lipiany,

i)        zabudowa wielorodzinna w mieści Moryń,

j)       zabudowa wielorodzinna w mieście Recz,

k)     zabudowa wielorodzinna w miejscowości Widuchowa.

 

3. Pozostałe odpady zbierane selektywnie, o których mowa w § 2 pkt 3), odbierane są z nieruchomości co najmniej cztery razy w roku, według ogłoszonego harmonogramu bądź dostarczane przez właściciela nieruchomości w sposób ciągły bezpośrednio do PSZOK.

4. Odbieranie odpadów zmieszanych, prowadzone jest jeden raz na tydzień, z nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne w następujących miejscowościach Banie, Boleszkowice, Cedynia, Chojna, Karsko, Kołbacz, Krajnik Dolny, Krzęcin, Lipiany, Moryń, Osinów Dolny, Recz, Widuchowa.

5. Odbieranie odpadów zmieszanych, prowadzone jest dwa razy w tygodniu z terenu targowisk w miejscowości Osinów Dolny.

 

6. Odbieranie odpadów selektywnych prowadzone jest raz w tygodniu z terenu targowisk w miejscowości Osinów Dolny.

7. Odpady zielone odbierane są z nieruchomości co najmniej jeden raz w miesiącu według ogłoszonego harmonogramu bądź dostarczane przez właściciela nieruchomości w sposób ciągły bezpośrednio do PSZOK.

 

§ 7. 1. PSZOK świadczą usługi na rzecz właścicieli nieruchomości zamieszkałych w zakresie przyjmowania następujących frakcji odpadów:

1)                 pozostałe odpady zbierane selektywnie:

a)                 odpady wielkogabarytowe,

b)                 przeterminowane leki i opakowania po lekach,

c)                 chemikalia i opakowania po chemikaliach, w tym farby, rozpuszczalniki, oleje odpadowe, itp.,

d)                 zużyte baterie i akumulatory,

e)                 zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,

f)                   wszelkiego rodzaju lampy żarowe, halogenowe, świetlówki,

g)                 zużyte opony,

h)                 czysty gruz budowlany;

 

2)                 zebrane selektywnie w oddzielnych pojemnikach lub workach frakcje odpadów:

a)                 papier, tektura, czasopisma, gazety, itp., w tym opakowania,

b)                 szkło i odpady opakowaniowe ze szkła bezbarwnego i kolorowego,

c)                 metal, tworzywa  sztuczne, w tym opakowania oraz opakowania wielomateriałowe i typu tetrapak,

d)                 odpady zielone;

 

  1. 2. Adresy i godziny otwarcia PSZOK udostępniane są na stronie internetowej Związku Gmin Dolnej Odry oraz gmin, będących członkami tego Związku.

 

§ 8. Uchyla się Uchwałę Nr 29/2012 Zgromadzenia Ogólnego Związku Gmin Dolnej Odry z dnia 19 grudnia 2012 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz uchyla się Uchwałę Nr 14/2013 Zgromadzenia Ogólnego Związku Gmin Dolnej Odry z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zmiany uchwały Zgromadzenia Ogólnego Związku Gmin Dolnej Odry Nr 29/2012 w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

 

 

§ 9. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Związku Gmin Dolnej Odry.

 

§ 10. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego, z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2015 roku.